Još jedan izvor vrijednog elementa: Litij za baterije električnih automobila dobiva se i od otpadnih voda u proizvodnji nafte i plina!

Znanstvenici procjenjuju da otpadna voda proizvedena u Eagle Ford Shaleu u Teksasu u tjedan dana može zadovoljiti potrebu litijem za 300 baterija električnih vozil

Zahvaljujući sveprisutnoj upotrebi u elektroničkim uređajima, litij je element u velikoj potražnji dok se sve više selimo u svijet električnih automobila. Tim znanstvenika sa Sveučilišta u Teksasu sada je razvio metodu prikupljanja ovog elementa koja koristi otpadnu vodu iz postrojenja za proizvodnju nafte i plina.

Kako istraživači pišu u Zborniku radova Nacionalne akademije znanosti SAD-a (PNAS), otpadne vode nastale tijekom proizvodnje nafte i plina bogate su litijem. Milijarde litara ove otpadne vode proizvede se svaki dan samo u SAD -u. Međutim, nema puno onih koji uzimaju litij jer proces odvajanja nije učinkovit.

Radeći sa znanstvenicima sa Sveučilišta California u Santa Barbari, tim je dizajnirao novi polimer koristeći krunske etere koji daje prioritet odvajanju litija od vode. Uobičajeno, krunski eteri nisu korišteni za primjenu u pročišćavanju vode, ali njihova sposobnost da se specifično vežu za natrijeve ione, omogućuje litijevim ionima da se brže kreću kroz membranu i lako se filtriraju.

Znanstvenici procjenjuju da otpadna voda proizvedena u Eagle Ford Shaleu u Teksasu u tjedan dana može zadovoljiti potrebu litijem za 300 baterija električnih vozila ili 1.7 milijuna pametnih telefona.

Ovo je odlična situacija za naftne i plinske tvrtke jer im to omogućuje da za sada nastave s proizvodnjom i zarađuju novac od svog otpada.