Češki ježevi: Znate li kako je nastala tenkovska zapreka koju koriste i u Ukrajini?!

Ako tenkovi ili oklopna vozila krenu na njih vjerojatno će se jedna od metalnih šipki zaglaviti između kotača i gusjenice

Na mnogim pristupnim cestama ili u samim gradovima Ukrajinci užurbano postavljaju protutenkovske zapreke, a jedna od njih su i takozvani Češki ježevi, uglavnom tri učvršćene čelične grede. Naziv već sugerira gdje su se ove zapreke prvi puta pojavile, a vrijeme nastanka su godine prije Drugog svjetskog rata. Čehoslovačka je sredinom tridesetih godina prošlog stoljeća slutila agresivne namjere svog zapadnog susjeda i želeći se obraniti od Njemačke pokrenula je gradnju fortifikacija na granici. Dio tog projekta bile su i betonske zapreke za tenkove. Na kraju, betons se pokazao lomljivim pa je zamijenjen čelikom. Kao što znate, Nijemci su zauzeli Sudete, kasnije i cijelu Čehoslovačku, a ježevi su ušli u široku vojnu primjenu. 

Kako funkcioniraju Češki ježevi? Ako tenkovi ili oklopna vozila krenu na njih vjerojatno će se jedna od metalnih šipki zaglaviti između kotača i gusjenice. Onesposobit će tenk na određeno vrijeme, podižući ga u zrak i otkrivajući ranjivi trbuh. Tenk tako postaje stacionarna meta braniteljima. Testovi nakon Drugog svjetskog rata pokazali su da Češki ježevi nisu toliko efikasni poput teških i srednjih tenkova kao što su sovjetski ISU-152 ili njemački Panther, ali u ratnim vremenima sve opcije su na stolu i imaju određnu funkcionalnost pa su se Ukrajinci odlučili za ove prepreke…