Ako živite uz neku prometnicu probjate se sjetiti koliko puta vas je probudio neki automobilist ili motociklist, koji je umislio da se utrkuje s Valentinom Rossijem na stazi u Imoli. Prometna buka u noćnim satima zna biti nepodnošliva, a dovoljan je samo jedan sportski automobil i motocikl s brxim i žestokim vozačem da vam miran san pretvori i u kaos nesanice.
Gradska vijećnica rumunjskog glavnog grada Bukurešta nedavno je predstavila nacrt skupa propisa s ciljem smanjenja količine buke koju proizvodi promet u gradu. Novim projektom je predviđena zabrana noćnog prometa automobila i motocikala koji proizvode buku veću od 95 decibela.
Mjerenje buke koju proizvode vozila koja sudjeluju u prometu izvršit će prometna policija i rumunjski Auto registar, na temelju protokola koji su već sklopili ova dva tijela. Iste institucije provodit će programe s ciljem informiranja vlasnika automobila u Bukureštu o novoj uredbi. Promet automobila i drugih vozila koja su glasnija od 95 decibela bio bi dopušten samo između 8 i 21.59 sati. Oni koji prekrše novu uredbu o noćnoj buci suočit će se s novčanom kaznom do 1000 eura.
Inicijator nacrta je Uprava za okoliš gradske vijećnice Bukurešta. Predstavnici institucije tvrde da je buka koju proizvodi cestovni promet najvažniji izvor zagađenja bukom u Bukureštu. Uprava procjenjuje da je više od 700.000 stanovnika glavnog grada pogođeno glasnim automobilima i motociklima tijekom noći i da se normalne granice buke rutinski prekoračuju na 59 ulica Bukurešta.
U Bukureštu postoji 12.419 zgrada u područjima s noćnom bukom većom od 60 decibela. Buka iznad ove razine stvara nelagodu, remeti san, utječe na mentalno zdravlje, radnu produktivnost, proces učenja i društveno ponašanje, izaziva stres i može uzrokovati kronični umor, nesanicu ili kardiovaskularne bolesti.