Lijekovi i pad koncentracije: Zašto vožnja s gripom nije preporučljiva?

Prije vožnje proučite uputu za lijekove ili pitajte liječnika i odmah parkirajte automobil na prvi znak nuspojava

Kad imate prehladu ili jaku gripu, umor, nedostatak koncentracije i oslabljena percepcija ograničavaju sposobnost vožnje. Čak i rani simptomi mogu biti opasni, odnosno simptomi prehlade već izazivaju reakcije koje mogu negativno djelovati u prometu. Na primjer, kad kihnete, instinktivno zatvorite oči, otprilike na sekundu. To znači vožnju na slijepo otprilike 14 metara pri 50 km/h ili 30 metara pri 100 km/h. Naravno, nitko se neće kloniti automobila s manjom prehladom jer nas životne obaveze tjeraju na stalno kretanje, ali budite oprezni…

Postoji i drugi problem a to su lijekovi. Posebno kombinirani pripravci koji djeluju na sve simptome prehlade sadrže pravi koktel aktivnih sastojaka. Efedrin, kodein i kofein vas u početku stimuliraju, ali kada učinak prestane koncentracija u vožnji vam dramatično pada te se može produžiti i vrijeme reakcije. Švicarsko Savjetovalište za prevenciju nesreća (bfu) u priopćenju podsjeća da na švicarskim cestama u nesrećama povezanim s konzumiranjem lijekova ili droga teško strada ili pogine 150 ljudi godišnje. Lijekovi protiv gripe samo su mali dio od oko 3500 dostupnih lijekova u Švicarskoj koji ograničavaju sposobnost vožnje.

Kažu Švicarci, prije vožnje proučite uputu za lijekove ili pitajte liječnika i odmah parkirajte automobil na prvi znak nuspojava. Ako već imate gripu, najbolje je apstinirati od vožnje. Uz gripu dolaze i umor, malaksalost, a takva stanja nisu dobra za vožnju…