U nadolazećim desetljećima nekoliko zemalja želi uspostaviti stalnu naseljenu bazu na Marsu. Prvi ljudi bi trebali stići do Crvenog planeta već 2028. No da bi se Mars mogao kolonizirati prvo se mora riješiti proizvodnja hrana. Perklorati, toksini sastavljeni od klora i kisika, prisutni su u tlu Marsa u koncentracijama oko milijun puta većim nego na Zemlji. Poljoprivredna upotreba tla u prirodnom stanju stoga je teško moguća jer otrov sprečava rast biljaka. Prema izvješću Massachusetts Institute of Technology (MIT), znanstvenici stoga intenzivno rade na metodi uklanjanja otrovne soli s Marsovog tla.
Marsov regolit, tj. rastresiti sloj pijeska, prašine i stijena, mogao bi se osloboditi perklorata pomoću procesa termičkog čišćenja. Kada se tlo zagrije na oko 400 stupnjeva Celzijevih, toksini se razgrađuju. Međutim, ova metoda zahtijeva snažan izvor energije, poput nuklearne elektrane. Također bi bilo moguće vodom isprati perklorate iz Marsovog tla. Međutim, ova metoda vjerojatno nije praktična jer na Crvenom planetu nema dovoljno vode.
Stoga je vjerojatno najrazumnija metoda uporaba mikroorganizama koji razgrađuju toksine i tako čine tlo spremnim za poljoprivredu. Na Zemlji se tla s mikroorganizmima već oslobađaju otrova. Istraživači stoga žele u bliskoj budućnosti istražiti mogu li ovi mali oblici života također osloboditi Marsov regolit od perklorata.