Svemirski solarni paneli: Jedan start-up želi opskrbljivati ​​Island solarnom energijom iz svemira do 2030. godine!

Prema planovima start-upa, satelitska elektrana CASSIOPeiA će inicijalno imati kapacitet od 30 megavata (MW)

U nadolazećim godinama nekoliko zemalja želi izgraditi solarne elektrane u svemiru koje svoju električnu energiju bežično prenose na Zemlju. Sada je start-up Space Solar najavio da će solarna elektrana biti instalirana u svemiru već 2030. godine u suradnji s Transition Labs. Struja iz prve svemirske solarne elektrane na svijetu opskrbljivat će Island električnom energijom.

Prema planovima start-upa, satelitska elektrana CASSIOPeiA (Constant Aperture, Solid-State, Integrated, Orbital Phased Array) će inicijalno imati kapacitet od 30 megavata (MW) i biti postavljena u geosinkronoj orbiti na visini od oko 35.700 kilometara. Postrojenje bi tako imalo istu brzinu kao Zemlja.

Solarna elektrana koju je razvio International Electric ima modularni dizajn i sastavljat će se u svemiru pomoću malih dronova. Prema Space Solaru, gotovo postrojenje ima promjer od 1700 metara, duljinu od četiri kilometra i težinu od 2000 tona.

Materijal će se transportirati u njegovu geosinkronu orbitu na SpaceX-ovom Starshipu. Kako objašnjava osnivač tvrtke Martin Soltau, tvrtka procjenjuje da će za to biti potrebno oko 68 lansiranja raketa. No ta je brojka realna samo ako će daljnji razvoj Starshipa, koji predviđa i značajno veću nosivost, dovoljno napredovati do početka izgradnje solarne elektrane.

Osim toga, sastav modula s robotima mogao bi prouzročiti probleme. U svemiru su se do sada u niskoj Zemljinoj orbiti (LEO) s robotima izvodili samo mali radovi na sklapanju, poput Međunarodne svemirske postaje (ISS). Konstrukcija solarne elektrane puno je složenija zbog velikog broja modula i veličine. Osim toga, u geosinkronoj orbiti moraju se promatrati dodatni čimbenici, uključujući zračenje, gravitaciju i orbitalnu dinamiku.