Odakle u prvim danima vozačkog staža problemi s papirologijom? Ne s drugim sudionicima u prometu, ne s prestrojavanjem i prebrzom vožnjom, nego papirom? Zamislite, policija mi je napisala kaznu prvi dan kad sam nakon položenog vozačkog sjeo u auto, jer nisam podnio zahtjev za izdavanje vozačke dozvole! Pa nitko mi nije rekao da se to kažnjava! Što da radim? Čitao sam i zakon, ja ne vidim problem, zašto kazna jer nisam tražio izdavanje vozačke dozvole.
Imam uvjerenje o položenom vozačkom ispitu! Položio sam! Zakon kaže da osoba može steći pravo na samostalno upravljanje vozilom određene kategorije ako je duševno i tjelesno sposobna upravljati vozilom određene kategorije, ako je navršila najnižu dob za upravljanje vozilom određene kategorije i položila vozački ispit za upravljanje vozilom određene kategorije, nastanjena u Republici Hrvatskoj te ima prebivalište, prijavljeno boravište na razdoblje od najmanje 185 dana, uobičajeno prebivalište, školuje se ili ima odobren privremeni ili stalni boravak. Sve uvjete ispunjavam! Oni meni pitanje jesam li podnio zahtjev za izdavanje vozačke dozvole? Nisam! Imam uvjerenje o položenom vozačkom ispitu! I kazna? Zašto?
Zato što tako piše u zakonu! Zato što se zakon ne čita segmentarno, samo u dijelu u kojem vam odgovara! U zakonu piše kako se pravo na samostalno upravljanje vozilom dokazuje se vozačkom dozvolom ili potvrdom o podnesenom zahtjevu za izdavanje vozačke dozvole koja vrijedi za upravljanje vozilima u prometu 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva! Pazite, vrijedi 30 dana! Dakle položili ste vozački, imate uvjerenje o položenom vozačkom ispitu, ali ne i zakonom propisani dokaz kojim se dokazuje pravo na samostalno upravljanje vozilom. Ako nemate odgovarajući dokaz tj. vozačku dozvolu ili potvrdu o podnesenom zahtjevu za izdavanje vozačke dozvole, ne vozite! Odnosno ako vozite a nemate ove propisane dokaze, računajte na mogućnost izricanja novčane kazne! Novčanom kaznom u iznosu od 130,00 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom u prometu na cesti, a isteklo mu je važenje vozačke dozvole te ako je ispunio uvjete za upravljanje motornim vozilom, a nije mu izdana vozačka dozvola.
Sad to kod nekih izaziva šok i nevjericu, čekajte malo, dakle ja sam ispit položio, kad čitam zakon meni se čini da je očito kako imam pravo na samostalno upravljanje vozilom, ali budući nisam podnio zahtjev za izdavanje vozačke dozvole, nemam valjani dokaz o tome da imam to pravo i zato me kažnjavaju?
Situacija je jasna. Zaustavi vas policija, zatraži dokumente vi uredno predate prometnu dozvolu i sa osobitim ponosom uručite svoje uvjerenje o položenom vozačkom ispitu! Ima se, pokazuje se! Kad eto dodatnog pitanja, gdje vam je vozačka dozvola, odnosno jeste li podnijeli zahtjev za izdavanje vozačke, dajte, gdje vam je potvrda o podnesenom zahtjevu za izdavanje vozačke dozvole? Nemate! E, pa trebate imati.
Ako mislite da vas nitko u realnom životu neće kažnjavati jer eto niste krenuli u postupak izdavanja vozačke dozvole, taj puki formalni korak, a lijepo imate dokaz da ste vozački položili u čemu je problem, grdno ste se prevarili. I niste prvi! Mnogi su tako mislili, a onda je uslijedila kazna. Općinski sud u Šibeniku u predmetu Pp-3240/2023 presudom od 10. 9.2024. proglasio je krivim i izrekao novčanu kaznu okrivljeniku, vozaču budući je upravljao vozilom, a provedenom kontrolom utvrđeno je da posjeduje uvjerenje o položenom vozačkom ispitu odnosno da je ispunio uvjete za upravljanje motornim vozilom, ali mu nije izdana vozačka dozvola. Dakle, kao vozač vozila nije zatražio izdavanje vozačke dozvole, premda je ispunio uvjete za upravljanje motornim vozilom čime je postupio protivno odredbi članka 196. st.1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama i počinio prekršaj opisan i kažnjiv po čl. 196 st. 5. tog zakona. Koliko to košta? Za taj prekršaj, kao što je već rečeno propisana je novčana kazna u iznosu od 130,00 eura. Loš početak vozačke karijere, za ne?
Što prvo treba napraviti kada se položi vozački ispit? Ne mislimo na izljeve oduševljenja, čestitke i slavlja. Sjesti i voziti? Ne, jer tu se krije zamka! I kazna! Prvo rješavajte pitanje vozačke dozvole! Stvarno nije problem, a i cijena je bitno manja od onih gore spomenutih 130,00 eura. Cijena izdavanja vozačke dozvole? Za obrazac vozačke dozvole tj. za izdavanje vozačke u redovnom postupku potrebno je imati 20,04 EUR, odnosno 24,02 EUR kada se vozačka dozvola dostavlja, obratite pažnju na adresu vozača u redovnom postupku. Za ubrzani postupak 26,54 EUR, a za žurni 59,73 EUR. Ako je uredan zahtjev za izdavanje vozačke dozvole podnesen u redovnom postupku, policijska uprava, odnosno policijska postaja u kojoj je podnesen zahtjev za izdavanje vozačke dozvole dužna je omogućiti preuzimanje vozačke dozvole najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva. Ukoliko ste uredan zahtjev podnijeli u ubrzanom postupku, rok je tri radna dana, a ako ste se odlučili za žurni postupak policijska uprava na čijem je području sjedište pravne osobe koja je ovlaštena za tehničku izradu vozačke dozvole dužna je omogućiti preuzimanje vozačke dozvole u roku od 24 sata od podnošenja zahtjeva. Prije nego zatražite izdavanje vozačke dozvole, obratite pažnju na uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti, odnosno datum njegovog izdavanja. Potrebno vam je naime, uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje vozilima – ne starije od 15 mjeseci. Nekima se možda odužilo osposobljavanje za vozača, polaganje vozačkog, pa je proteklo to razdoblje od 15 mjeseci, a da nisu ni svjesni.
I sad slijedi ključni odgovor na upit, što ako na vrijeme ne preuzmete vozačku dozvolu, iako se mnogima to čini nemogućim, budući je željno čekaju? Vozačka dozvola koju vozač ne preuzme u idućih 90 dana od dana isteka tih rokova postaje nevažeća, a nadležno tijelo će vozačku dozvolu poništiti.