Korejci napreduju: Njihova nova baterija (za električne automobile) može se sama ugasiti ako se zapali!

Poput konvencionalne Li-ion baterije, ova troslojna čvrsta polimerska baterija također se može koristiti u više sektora, od pametnih telefona, autoindustrije do velikih rješenja za pohranu energije

Znanstvenici s Instituta za znanost i tehnologiju Daegu Gyeongbuk (DGIST) u Južnoj Koreji razvili su troslojni čvrsti polimerni elektrolit za litij-ionsku bateriju koja se može sama ugasiti ako se zapali i otporna je na eksploziju. Baterija također ima duži životni vijek od konvencionalnih litij-ionskih baterija, navodi se u priopćenju za javnost.

Aktualne Li-ion baterije koriste tekuće elektrolite s organskim materijalima te nose i opasnost od požara. Separatori koji se koriste za odvajanje elektroda također su skloni oštećenjima i mogu dovesti do kratkih spojeva, uzrokujući eksplozije.

Koje su karakteristike nove baterije? S jedne strane je dekabromodifenil etan (DBDPE), koji sprečava požar, a može ga i ugasiti ako do njega dođe, dok visoka koncentracija soli litij bis imida (LiTFSI) omogućuje brže kretanje litijevih iona. To pomaže poboljšati brzine prijenosa energije i spriječiti stvaranje dendrita u elektrolitu. U laboratorijskim testovima baterija je zadržala 87,9 posto performansi čak i nakon 1000 ciklusa punjenja i pražnjenja. Tipična Li-ion baterija koja koristi tekući elektrolit može zadržati samo 70-80 posto performansi u ovoj fazi.

– Očekuje se da će ovo istraživanje značajno doprinijeti komercijalizaciji litijevih metalnih baterija koje koriste krute polimerne elektrolite, uz istovremeno pružanje poboljšane stabilnosti i učinkovitosti uređaja za pohranu energije – objavio je Institut u priopćenju za javnost.

Poput konvencionalne Li-ion baterije, ova troslojna čvrsta polimerska baterija također se može koristiti u više sektora, od pametnih telefona, autoindustrije do velikih rješenja za pohranu energije. Nalazi istraživanja objavljeni su u časopisu Small.