Milijuni tona plastičnog otpada bačeni su u okoliš i mnogo toga se razgrađuje na male komadiće. Već se znalo da je mikroplastika zagadila cijeli planet, od vrha Mount Everesta do najdubljih oceana. Međutim, nanoplastika je još sitnija i bilo ju je teško prikupiti i analizirati. Znanstvnici su zabrinuti zbog utjecaja plastičnog onečišćenja na zdravlje, a nanoplastika bi mogla biti još opasnija od mikroplastike jer je dovoljno sitna da prodre kroz stanične membrane i ostane u tijelu, piše The Guardian.
Alpsko istraživanje, objavljeno u časopisu Scientific Reports (istraživanje je proveo Helmholtz Centre for Environmental Research iz Leipziga), pronašlo je nanoplastiku na pet od 14 lokacija u francuskim, švicarskim i talijanskim Alpama. Najzastupljenije vrste nanoplastike bile su čestice guma (41%), potom polistiren (28%) i polietilen (12%). Svaka guma na vozlima može izgubiti 4 kg tijekom svog vijeka trajanja i može biti najveći izvor onečišćenja sitnom plastikom. Na svjetskim cestama trenutno je 1,6 milijardi vozila.
Profesor Andreas Stohl sa Sveučilišta u Beču, koji nije bio dio istraživačkog tima, rekao je da bi globalna karta nanoplastike otvorila važne nove teme. Rekao je da je nanoplastika od posebnog značaja za zdravlje jer, za razliku od većine mikroplastike, može prodrijeti u pluća i ući u krvotok.