Austrijski autoklub (ÖAMTC) testirao je reflektirajuće prsluke koje koristimo na cestama u trenucima nužde, kada nam se, na primjer, pokvari automobil. Odmah možemo objaviti, rezultati su katastrofalni. Mnogi prsluci praktički ne reflektiraju svjetlost i gotovo su nevidljivi noću. To ljudima koji ih nose daje lažan osjećaj sigurnosti. Bilo u slučaju noćnog kvara automobila, nesreće ili kao pješak ili biciklist koji noću želi biti siguran.
Dobra vijest je da su reflektirajući prsluci koje isporučuju proizvođači automobila sigurni. Problem je s prslucima koji su naručeni putem interneta.
Od 25 testiranih sigurnosnih prsluka prošlo ih je samo deset, 15 je imalo nedovoljan ili nikakav odraz, što je katastrofalno. S njima u mraku uopće nećete biti uočljivi. Dvadeset modela naručeno je s raznih velikih online portala, a pet proizvoda kupljeno je inkognito u maloprodajama, primjerice u diskontima. Svi prsluci koji su osigurali odličnu vidljivost kupljeni u maloprodajnim trgovinama, dok to nije bio slučaj za 75 posto prsluka naručenih online. Prilikom kupnje putem interneta, savjetuje s da obratite pozornost na to jesu li navedeni standardi EN ISO 20471 za prsluke za odrasle ili EN 17353 za prsluke za djecu. Prsluci u maloprodaji imali su ušivenu odgovarajuću etiketu.
Kako sami možete provjeriti funkcionalnost prsluka? Ako svjetiljku ili blic pametnog telefona usmjerite izravno na prsluk u razini očiju, on bi trebao reflektirati bijelo svjetlo na udaljenosti od oko tri metra.
Kvalitetan reflektirajući sigurnosni prsluk može se vidjeti osvijetljen kratkim svjetlima na više od 100 metara u mraku. Bez refleksije, vidljivost je smanjena na nekoliko metara. S lošim prslucima čak se ni ne štedi novac jer su mnogi od njih bili skuplji od onih koji su ispunjavali svoju funkciju.