Novitet na cestama: Dolazi nam asfalt koji sam krpa pukotine?!

Premda su potrebna daljnja istraživanja i ulaganja, znanstvenici vjeruju da se životni vijek cesta može produljiti do 30 posto novim materijalima

Ubrzo nas čeka asfalt koji će sam krpati rupe. Barem tako tvrde istraživači sa Sveučilišta Swansea i King’s Collegea u Londonu. U suradnji s čileanskim znanstvenicima razvili su inovativan materijal za rješavanje problema pukotina i rupa na cesti.

Tijekom istraživanja korištena je umjetna inteligencija za proučavanje organskih molekula u složenim tekućinama poput bitumena. Kako bi asfalt mogao sam krpati rupe, znanstvenici su koristili sićušne porozne materijale zvane spore. One su manje od dlake i napravljene su od biljaka. Spore su ispunjene recikliranim uljima, koja se oslobađaju kada se asfalt počne raspadati. Tako dolazi do krpanja pukotina.

Rupe na cesti, često uzrokovane curenjem vode i smrzavanjem u pukotinama na asfaltu, uzrokuju znatnu štetu na vozilima i zahtijevaju skupe popravke. Laboratorijski testovi pokazuju da novi asfalt može u potpunosti popraviti male pukotine u manje od sat vremena te spriječiti nastanak većih rupa. To ne samo da obećava brže popravke, već i održiviji pristup izgradnji cesta.

– Korištenje održivih materijala kao otpada biomase smanjit će našu ovisnost o nafti i prirodnim resursima – kaže dr. Francisco Martin-Martinez s King’s Collegea u Londonu.

Premda su potrebna daljnja istraživanja i ulaganja, znanstvenici vjeruju da se životni vijek cesta može produljiti do 30 posto novim materijalima. Objasnimo još fotografiju. U laboratorijskim eksperimentima pokazalo se da novi bitumen potpuno zatvara mikropukotine na površini za manje od sat vremena.