Nevezanje sigurnosnog pojasa: Opasna navika, koja vas u slučaju nesreće može višestruko koštati!

Osim teških tječesnih ozljeda, mogući su i problemi s naplatom štete od prometne nesreće - ako vozač ili putnici nisu vezani

Statistika zna biti zeznuta stvar. Njome se može manipulirati ali nerijetko otkriva i neugodne istine. One koje nitko ili malo tko želi osvijestiti. Crno na bijelo, pa još u brojevima, odnosno postotcima! Podatak da  u prošloj godini čak 48% smrtno stradalih vozača i putnika u osobnim vozilima nije koristilo sigurnosni pojas, trebao bi zvoniti na uzbunu! Osobito se to odnosi na vezivanje na stražnjim sjedalima, nije  to još  ušlo u rutinu! Jednostavno nije! Zakonska odredba ne ostavlja prostora za relativiziranje: vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa. Kazna 130 eura! Okorjeli prijestupnici  ne daju se smesti ni omesti tom kaznom, plate i dalje se voze nevezani, uvjereni u ispravnost svog stava, do daljnjeg!

Nastojanja proizvođača automobila da se reskim zvukom  koji para uši podsjeti na potrebu za vezivanjem pojasa nije  nikakav problem izbjeći. Inventivnost i kreativnost radi zaobilaženja obveza i propisa kod nas je temeljito uvježbavana disciplina na svim područjima. Ne čudi stoga stavljanje pojasa iza leđa, sjedala! A ima i drugih kreativnih metoda. Samu kopču pojasa varalicu moguće je kupiti bez ikakvih poteškoća, a ona jednim klikom dokida neugodan zvuk iako ste nevezani. Pazite da za te sitne varke ne platite u konačnici previsoku cijenu. Nemojte da to uđe u kategoriju Pirove pobjede, pobjede koja će jednog dana biti skupo plaćena i to odveć visokom cijenom koja se ne izražava u novcu. Prevarili ste sustav ali ne i samokreirajuću sudbinu kao posljedicu te prevare. Moguće je da će vas ta prijevara koštati ne novca, već zdravlja i a potencijalno i žive glave!

Argument, to se meni ne može dogoditi, nije dovoljno dobar argument ni na kojem području u kojem okolnosti  i događaji ne ovise isključivo o vama.  Osobito to nije   dobar argument  kada je riječ o prometu. Ne, ma koliko dobar vozač bili, ne, doista ne možete izravno utjecati na akcije, reakcije i postupke drugih vozača. Ne možete utjecati ni na stanje prometnica ni na vremenske prilike, ma koliko iskustva i znanja imali. Postoji ona jedna, često korištena, gotovo otrcana fraza, tako istinski točna, niste sami na cesti! To je nerijetko uzrok problema! Statistika je neumoljiva i u pogledu onog stajališta koje se s vremena na vrijeme provuče do ušiju, a prema kojem više štete nego korist od pojasa! Odakle vam to? Čuli ste za jedan slučaj, jedan, samo jedan ili možda dva? Je li to dovoljno u odnosu na podatak u odnosu na onaj prema kojem gotovo 50% smrtno stradalih nije bilo vezano sigurnosnim pojasom.

Upravo zbog toga uzmite u obzir kako sigurnosni pojas drži tijelo gotovo fiksiranim. Sigurnosni pojas sprečava pomicanje tijela put naprijed (kod frontalnog sudara) i odozdo put gore (kod okretanja vozila na krov).  Koliko  silno tragična i  kako  gotovo apsurdna smrt može nastupiti zbog tog nesretnog nevezivanja sigurnosnim pojasom zorno pokazuje presuda Županijskog suda u Sisku Gž 711/2024-3 od 4. 2. 2025., odnosno životna i prometna situacija koja je bila predmetom razmatranja tog suda. Smrt utapanjem u samo 35 cm vode u kanalu zbog gubitka svijesti vozačice do kojeg ne bi došlo da je kojim slučajem bila vezana sigurnosnim pojasom! Svjesno stanje dopustilo bi joj suvislu reakciju u svrhu očuvanja vlastitog života. Da bi tome doista tako  bilo svjedoči i činjenica da je suputnica u vozilu vezana sigurnosnim pojasom na suvozačkom mjestu nakon prevrtanja vozila u kanal otkopčala pojas, izašla kroz prozor suvozača i zadobila tek lake tjelesne povrede! Unatoč naporima nije uspjela izvući vozačicu, svoju onesviještenu majku uslijed nemogućnosti otvaranja vrata zbog vode u kanalu.  Zbog slijetanja i okretanja vozila došlo je do  pomicanja nevezanog tijela vozačice naprijed i gore, zadobila je ozlijede glave, uslijedilo je i pomicanje glave prema vodi te potapanja usta i nosa a u konačnici nastup smrt utapanjem. Smrt utapanjem! Utapanje u 35 cm vode! Sve zbog izostanka jednog gotovo trivijalnog poteza, jednog klika, vezivanja sigurnosnim pojasom.

Smrt! I što ikom nakon gubitka jednog života znači što je u postupku naknade štete došlo do utvrđenja kako je omjer doprinosa nastanku štetnog događaja 60% na strani preminule vozačice te 40% pravnog subjekta nadležnog za održavanje cesta, odnosno subjekta s kojim ima zaključen ugovor o održavanju i popravljanju cesta. Zašto je do prometne nesreće s ovako tragičnim krajem uopće došlo? Vozačica je prekoračivši dozvoljenu brzinu, vozeći s kratkim svjetlima premda je riječ o području izvan naseljenog mjesta prekasno uočila oštećenje ceste. Riječ je bila oštećenju tj. udarnoj rupi dimenzije cca 1m x 1m ispunjenoj vodom u kojoj je bio postavljen prometni znak „marker za razdvajanje prometa u lijevo“ no prije toga nije bilo postavljenih drugih prometnih znakova koji bi ukazivali na oštećen kolnik ili radove na cesti, a trebalo ih je biti! Vozačica nije prešla preko ruba udarne rupe niti udarila u postavljeni marker, skrenula je uočivši ga prekasno, ulijevo, izgubila u tom manevru nadzor nad vozilom, nastavila vožnju na travi izvan kolnika, udarila vozilom u pokos odvodnog kanala, vozilo se rotiralo. Došlo je u konačnici do udara vozila u pokos kanala i njegovog zaustavljanja u kanalu, ali okrenutog na krov. U kanalu 35 cm vode, voda ulazi u kabinu a nevezana, onesviještena vozačica ustima i nosom potopljena u vodi se utapa!

Što njezinim bližnjima znači uspjeh u parnici radi naknade štete s 40% i pravo na naknadu neimovinske štete zbog smrti bliske osobe. Jedan život se ugasio! Nevezivanje sigurnosnim pojasom! Utapanje u 35 cm vode.

Rijetko kada su u životu, pa i u prometu, odnosno kod prometnih nesreća stvari samo crne ili samo bijele, u pravilu su sive sa bezbroj mogućih nijansi i varijanti na temu. Odatle i niz pitanja koja se vezuju uz naknadu štete zbog nekorištenja sigurnosnog pojasa u vozilu. Ma koliko se tema činila starom i sveprisutnom, stalno se pojavljuju sporna pitanja! Dovoljno o tome govori i činjenica kako se njome i u 2024. bavio Vrhovni sud Republike Hrvatske. On je naime, u svojoj odluci Rev-635/2021-3 od 2. 7. 2024. ponovno dao odgovor na pitanje je li vozač koji je u prometnoj nesreći zadobio tjelesne ozljede, a koje bi u potpunosti bile izbjegnute da je bio pravilno vezan sigurnosnim pojasom, isključivo odgovoran za tu štetu koju trpi iz te prometne nesreće ukoliko baš  ničim nije pridonio nastanku te prometne nesreće (štetnog događaja), budući je primjerice drugi vozač prešao na njegovu polovinu kolnika i došlo je do frontalnog sudara isključivo krivnjom tog drugog vozača. Odgovor glasi: ne, nije, ne radi se o isključivoj odgovornosti ozlijeđenog, već je ozlijeđeni, nevezani vozač propustivši se vezati sigurnosnim pojasom pridonio nastanku štete  u određenom omjeru. On, naime uopće ne bi bio ozlijeđen bez obzira na nevezivanje pojasom da nije bilo početne protupravne radnje drugog vozača! Prelaska na njegovu stranu kolnika. Dakle stav je Vrhovnog suda kako u se u opisanoj situaciji: „ne radi o isključivoj odgovornosti oštećenika za štetu koju trpi iz štetnog događaja (prometne nezgode) nego samo o njegovom doprinosu nastanku te štete u slučaju kada posljedice zbog kojih potražuje naknadu te štete trpi samo od ozljeda zadobivenih u toj nezgodi, jer u vozilu koje je sudjelovalo u prometnoj nezgodi nije bio vezan sigurnosnim pojasom, ako u ničemu nije pridonio nastanku samog štetnog događaja (prometnoj nezgodi)“. No nemojte da vas novčani iznos po osnovi naknade štete tješi i bude đavolji argument, tijelo pamti pretrpljene ozljede, a naknada štete ni u kojem svom obliku ni iznosu ne može nikada doista nadoknaditi ni anulirati tjelesnu ozljedu, a osobito ne smrt koja se mogla izbjeći korištenjem sigurnosnog pojasa.