Svi snimaju i objavljuju sve i sva! Što nije javno objavljeno i dostupno kao da ne postoji. To bi u najkraćim crtama bio opis svakodnevice, čak i prometne! Snimke suludih vožnji snimljene od strane drugih sudionika u prometu dijele se internetskim prostranstvima šakom i kapom uz obligatorno očekivanje komentara i reakcija pratitelja! Na temu viđenog i konstatiranog kako je tragedija u prometu izbjegnuta za dlaku, javljaju se i zvani i nezvani. To, naravno, prate komentari u kojima ne manjka onih prema kojem bi te i takve doživotno trebalo lišiti mogućnosti da na cestu izađu i kao pješaci, a kamoli da se ikada više legalno uhvate volana.
Sve se danas snima i sve objavljuje, doista nikad ne znate tko će vas i kada snimiti. Jasno, kada se dogode takve evidentno protupravne, po život opasne prometne situacije nikomu ne treba govoriti hvataj se mobitela, snimaj i objavljuj. Posve nepotrebno, budući se mobitel više i ne ispušta iz ruke. Koristi se doslovno za sve. I onda se posve logičnim nameće upit, kada ste već snimili ludovanje kamikaze za volanom, odnosno evidentno kršenje prometnih propisa, parkiranje preko tri parkirna mjesta, bijeg s mjesta prometne nesreće, prolazak kroz uvjerljivo crveno, je li vam doista jedini cilj objave te snimke bio prikupiti što veći broj komentara, reakcija, pratitelja, dijeljenja… Jeste li možda osjetili potrebu, poriv da osobno pridonesete aktivnosti kojom bi snimljena osoba bila procesuirana, kažnjena, da učinite nešto za javni interes, kako ne bi sve ostalo na pukoj, praznoj konstataciji o nužnosti najoštrijeg kažnjavanja tih i njima sličnih? O da, jamačno ne manjka ni komentara u stilu: a gdje je sad ta policija, zašto ovakve ne kažnjava?! Ne može policija biti sveprisutna, ali vi joj anonimno možete pomoći da vidi ono što se vidjeti treba, da identificira i pokrene postupke protiv onih koji se ponašaju u prometu na krajnje neprihvatljiv način, onaj koji vrijeđa moralne i intelektualne dosege svakog prosječnog čovjeka, ne nužno vozača.
Davnih je dana puštena u promet aplikacija Ministarstva unutarnjih poslova Sigurnost i povjerenje koja omogućuje građanima anonimnu prijavu policiji, fotografije, video zapisi! Kada se pojavila, bila je nešto medijski praćena, a onda pala u zaborav! No zato se kršenje prometnih propisa permanentno pojavljuje na raznim portalima i profilima, a prijava na aplikaciji MUP-a nakon koje slijedi i odgovarajuće postupanje nadležnih? Mnogi će reći da je to prazna, šuplja priča i da od toga nema ništa. Sve u stilu, ma tko to gleda, tko to pokreće postupke? Tko to uopće zarezuje, a o kaznama i kažnjavanju divljaka na cesti koji se mrtvi hladni provezu kroz crveno, voze u kontra smjeru ili luduju po cesti, ne mareći za ostale sablažnjene i šokirane gledatelje tog prizora i to na temelju neke snimke poslane aplikacijom, ne treba trošiti ni riječi.
E pa nije baš tako! Budete li tako ljubazni pa instalirate aplikaciju Sigurnost i povjerenje i putem nje anonimno dojavite policiji kakvu protupravnu, ne uvijek krajnje ekstremnu nepodopštinu, reagirat će se, postupat će se i to ne samo policija! Sudovi! Ipak je kažnjavanje u konačnici u njihovim rukama. Da, sudovi doista vode postupke, donose odluke i kažnjavaju na temelju snimki dostavljenih putem spomenute aplikacije. Primjera u kontekstu dokaza te tvrdnje imate koliko želite.
Znate kako se kaže ako laže koza ne laže rog. Uvijek nevjernima treba podastrijeti i konkretne presude, tako je u presudi Pp-508/2024-4 Općinski sud u Metkoviću, 17.12.2024. proglasio krivim vozača koji je ignorirao crveno svjetlo na semaforu, ne zaustavivši se i naravno, izrekao mu odgovarajuću novčanu kaznu, 150 eura. Policija i sud do spoznaje o počinjenju tog prekršaja došli su uz pomoć anonimnog građana koji je putem mobitela snimio njegovo protupravno kretanje prolaz kroz crveno i dostavio ga policiji, upravo putem aplikacije Sigurnost i povjerenje. Naravno da je sam vozač zapravo bio zaprepašten kad je od policijskih službenika, koji su ga nekoliko dana nakon te dojave potražili, saznao da je neki građanin snimio njegovo kretanje i dostavio snimku policiji putem navedene aplikacije. Upravo na temelju toga otpočeo je prekršajni postupak. Vozač je poricao je djelo, tvrdio da on sigurno ne bi prošao kroz crveno svjetlo. Međutim, sud je u postupku saslušao policijskog službenika koji, obratite pozornost na godine, već 15 godina radi na poslovima obrade prekršaja, a koji je u iskazu istakao kako je policiji putem aplikacije Sigurnost i povjerenje nepoznati građanin poslao snimku na kojoj se posve jasno vidi da je na semaforu crveno svijetlo, ali i registarska oznaka posljednjeg vozila koje je prošlo u koloni dok je bilo crveno. Snimku je očito napravio nepoznati građanin iz vozila koje se kretalo u istom smjeru. Na temelju te snimke utvrđen je vlasnik vozila i zatraženo je od policijske postaje koja se nalazi na području na kojem on ima prebivalište da obave informativni razgovor s tim vlasnikom i utvrde tko je kritične zgode upravljao vozilom. Nakon toga policija izdaje obavezni prekršajni nalog! U spis je dakako priložena snimka zapisa koju je dostavio nepoznati građanin putem aplikacije. Sud je poklonio vjeru saslušanoj službenoj osobi čiji su poslovi upravo otkrivanje prekršaja i njihovih počinitelja.
Zaključno, podsjetnik, mobilna aplikacija MUP-Sigurnost i povjerenje, omogućuje građanima da putem pametnih mobilnih telefona prijave kaznena djela, prekršaje ali i ostale događaje iz djelokruga policije. Jednostavno je, par klikova, fotografirate, snimite događaj, poželjno je da imate uključenu lokaciju, geografske koordinate. Pošaljete! Šaljete centralnom portalu MUP-a. Ukoliko želite upisati komentar, staviti napomenu, opis ili možda nastaviti anonimno komunicirati s policijskim službenicima, može i to. Policijski službenici operativno-komunikacijskih centara pri policijskim upravama, odmah procjenjuju je li potrebno žurno postupanje i šalju u rad nadležnoj službi, ili je pak odbijaju kao nevažnu. Jednostavno zar ne? Odluka je na vama, želite li svoju sablazan nad ludovanjem u prometu kojem ste svjedočili zadržati za sebe ili podijeliti samo na društvenim mrežama u svrhu izazivanja komentara i lavine reakcija nenadležnih za odgovarajuća postupanja prema počiniteljima ili ćete se odlučiti za opciju anonimne prijave putem ove aplikacije.
Pokušajte zamisliti. Uzme li takvo dojavljivanje i korištenje aplikacije maha, postoje velike šanse da će se netko prije započinjanja suludog vozačkog pothvata, zapitati hoće li biti snimljen a snimka dostavljena policiji. Dojavljivač, suradnik, cinkaroš, doušnik, nisu uvijek zgodni nazivi, no uzmite u obzir anonimnost koju ova aplikacija jamči. Uostalom, cilj ponekad doista opravdava sredstvo, osobito ako je legalno, legitimno i dobrodošlo i to u mjeri koja nekom spašava život i vraća vjeru u ljude koji su spremni poduzeti nešto konkretno! Naravno, ne snimajte filmiće dok ste za upravljačem i dok vozite jer je to također opasno.