Prometni prekršaji: Niste se pojavili na sudskoj raspravi jer tvrdite da niste dobili informaciju… To ne prolazi!

Izbjegavanje dostave, nepreuzimanje poziva za sudska ročišta, ignoriranje obavijesti o prispjeloj pošiljci i njenom podizanju, zakonodavac je odlučio riješiti kroz nekoliko zakonskih odredaba i konkretnih aktivnosti, upozoravanjem, provjerom adrese i objavom na e-oglasnoj ploči

Stigla vam je sudska odluka, krivi ste za prometni prekršaj. Kazna novčana, uz to i zabrana upravljanja vozilom nekoliko mjeseci. Vi niste bili ni na jednoj sudskoj raspravi koja se ticala tog prekršaja, pa ako niste bili niste, logično je da  ni ispitivali svjedoke niste, niste ni riječ rekli, ništa! Kako je to moguće, postupak okončan, odluka donesena, vi krivi, a vi u postupak pred sudom u živo ni nogom kročili niste? I što ćemo sada? Novo vrijeme, novi i običaji! Ispravnije bi bilo reći modificiraniji običaji. Naime, kada su u pitanju kazne za prometne prekršaje, mnogi se još dobro i sa popriličnom dozom sjete, sjećaju vremena u kojima se to dalo, bez puno napora otjerati u zastaru. Sve u stilu, pojaviš se na ročištu povodom zaprimljenog poziva, a onda tražiš rok za pripremu obrane ili uzimanje odvjetnika, pa onda poziv za sljedeće ročište ne primiš, onda povodom trećeg poziva dostaviš neku ispriku u spis. Nešto si kao bolestan ili neodgodiva obveza te obzirno zamoliš sud da to zakazano ročište odgodi i odmah zakaže novo, pa u toj igrariji prođe koja godina, pa onda još kakva žalba, pravni lijek i dok to drugostupanjski sud uzme u ruke za postupanje, nastupi zastara i vi sretni. Bilo je to za neke neko davno dobro vrijeme, činjenica je da se kritiziralo sudove zbog sporosti, no ta se sporost i te kako temeljito i dobrano koristila kad su prometni prekršaji i nakana za nastupanjem zastare, u pitanju.

Vremena su se promijenila! Navike malo teže. Osobito tu mislimo na naviku da se temeljito čita baš sve što piše na papiru na kojem se navodi da ste počinili kakav prometni ili ini prekršaj, pa vam se kako to već biva izriče i novčana kazna u stanovitom iznosu. Većina samo baci pogled na prekršaj, novčanu kaznu, iznos, rok u kojem je treba platiti. Nekima, ne može se reći, ni prigovoriti pogled sklizne i do dijela koji nosi naziv: uputa o pravnom lijeku. Tu piše kakav pravni lijek treba podnijeti i kome u koliko primjeraka. U pravilu će biti riječ i najčešće doista jest riječ o obaveznom prekršajnom nalogu protiv kojeg se može izjaviti prigovor i ta mogućnost piše u uputi o pravnom lijeku. Dakle, načelno se čita ono na početku i ono na kraju, sredina u kojoj se navode okrivljenikova prava da može iznijeti obranu, da se može braniti sam, da može imati branitelja i još ponešto e  to se samo treptajem oka preleti, kao sve znam.

Međutim, mnogi ne znaju ili ne uočavaju ili uoče pa zaborave isti tren nakon što su uočili da na obaveznom prekršajnom nalogu u tom nabrajanju prava okrivljenika stoji i upozorenje da se rasprava može održati i donijeti odluka o prekršaju i u odsutnosti okrivljenika! Znate što još  piše, ako ne vjerujete provjerite, piše i da ste dužni obavještavati sud o promjeni svog prebivališta odnosno boravišta, a ako to ne učinite ili ako izbjegavate dostavu, sva pismena će se dostaviti putem oglasne ploče, a sada imamo i e-oglasnu ploču.  Upozoreni ste! Ona fora pa tko bi to sve čitao, tko se sve toga sjeća, ne prolazi! Ukoliko je pisalo, smatrajte se obaviještenim. Ignorirate to na što ste upozoreni, vaša stvar, a bit će i vaše posljedice, to jest posljedice po vas.

Ide vam na živce ono ostavljanje papirića od strane poštara, dostavljača gdje piše da je pokušana dostava ali nije bila uspješna pa vi na određenoj lokaciji i u određenom vremenu trebate podići neko pismeno. Baš vam se da! Ili sumnjate što bi moglo biti, pa namjerno ignorirate, pravite se mrtvi. Nema pomaka! To je ponašanje koje vodi do oglasne ploče, odnosno u novije vrijeme e-oglasne ploče. Nitko vas neće moliti ni preklinjati da preuzmete bilo što, osobito ne poziv za raspravu povodom počinjenog prometnog prekršaja. Kreirano je postupanje i za takvo ponašanje.

Kakav će se scenarij odigrati ako ste vi upozoreni po čl. 109.a na posljedice izbjegavanja dostave, odnosno na činjenicu da se rasprava može provesti i odgovarajuća odluka donijeti i u vašoj odsutnosti, a na što možda jeste a možda i niste obratili pozornost, jer tko će sve to čitati i pamtiti?  Pojasnit će se u sudskoj odluci da su vam poziv oglasili, objesili, istaknuli na oglasnoj ploči i to e-oglasnoj ploči! Oglasna ploča je dovoljna? E-oglasna ploča, pa tko to gleda? To je virtualna stvarnost, koja sudu služi kao alibi, to vi mislite, doista?

Zamislite, dalje realnu situaciju stigne na vašu adresu presuda, krivi ste za prometni prekršaj, kazna preko tisuću eura, a pored toga i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom „B“ kategorije u trajanju 3 mjeseca?  Od kuda sad to? Ne sjećate se da ste ikada primili bilo kakav poziv za sud, a osobito ne zbog prometnog prekršaja! Pa valjda vi imate neka prava, raspravljati pred sudom, predlagati dokaz, branite se, poricati neposredno pred sudom. Valjda se vas tu nešto trebalo pitati, saslušavati, kanili ste ispitivati policijske službenike, osporavati nalaz alkotestiranja, tražiti suočenje, svašta nešto, a ono ništa! Upravo o takvoj situaciji Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske donio je u predmetu Ppž-1193/20212-2 od 10. 7. 2024. ne samo odgovarajuću presudu već i iznio stanovito stajalište iz kojeg će vam se, same nacrtati posljedice nepodizanja pošte! Okrivljeniku je u prvostupanjskom postupku doista izrečena gore navedena kazna, osim novca  i bez vozačke 3 mjeseca. Naravno da je vrisnuo, kad je vidio što ga je snašlo i taj vrisak pretočio u žalbu protiv takve presude, navodeći da mu je povrijeđeno pravo na obranu jer poziv za raspravu nikad nije primio! Još je naveo i da je sud trebao izdati dovedbeni nalog, dakle da ga se po nadležnima dovede na sud i tada bi on iznio obranu i svoje viđenje predmetnog događaja, a kako se to dogodilo nije okrivljenik se smatra zakinutim za zakonsko pravo na obranu.

Međutim, ništa od toga. Visoki prekršajni sud utvrdio je da mu njegovo pravo na obranu nije povrijeđeno s obzirom da je presuda donesena u njegovoj odsutnosti. Naime, jednostavno se izvršio uvid u spis, pa se utvrdilo da mu je na njegovu prijavljenu adresu poslan poziv za ispitivanje. On ga nije preuzeo, a u spisu je obavijest dostavne službe, poznata fraza „obaviješten nije tražio“. Prvostupanjski sud izvršio je zatim i provjeru adrese stanovanja okrivljenika, utvrdio da on doista na toj adresi prebiva. I zaključno, sud navodi da je posve pravilno i zakonito već poziv za sljedeće ispitivanje bilo istaknuto na e-oglasnoj ploči, na što je okrivljenik i upozoren u Obavijesti po čl. 109.a Prekršajnog zakona a tu obavijest je primio. Sjetite se to je onaj tekst u nekoliko točaka na koji smo ukazivali, onaj koji zna pisati  i piše na obaveznom prekršajnom nalogu iznad upute o pravnom lijeku,  a na koji rijetki obraćaju pažnju, ukoliko i obrate, vrlo lako ga zaborave. Poziv je dakle, zbog nepreuzimanja poziva za ročište bio  istaknut na e-oglasnoj ploči, to što vi ne samo nemate običaj istu kontrolirati, češljati, čitati, već niste ni možda znali da uopće postoji, e to nije ni od kakvog značaja, bar što se suda tiče.  Čini vam se nepoštenim, nije fer, vi tu obavijest kojoj vas dostavna služba izvješćuje da trebate podići pošiljku niste vidjeli, provjerite, stvari se očito, vrlo jednostavno mogu zakotrljati u neželjenom smjeru. Visoki prekršajni sud iznio je svoj stav, podržavali ga vi ili mi ili ne, takav je.

Izbjegavanje dostave, nepreuzimanje poziva za sudska ročišta, ignoriranje obavijesti o prispjeloj pošiljci i njenom podizanju, zakonodavac je odlučio riješiti kroz nekoliko zakonskih odredaba i konkretnih aktivnosti, upozoravanjem, provjerom adrese i objavom na e-oglasnoj ploči! To je zakonom propisana mogućnost kojom se sudovi obilato koriste, a ne predstavlja povredu vašeg prava na obranu. Obaviješteni ste, upozoreni ste, pristali ste na posljedice svoje pasivnosti! To bi ukratko bilo to, nemojte reći da niste znali.