Sudovi daju odgovore na pitanja za koja se decidirano rješenje ne može baš iz prve pronaći u zakonu. Kada odgovor na pitanje iz života i prometa daje Vrhovni sud Republike Hrvatske, onda to im osobitu težinu i jasan je pokazatelj gdje se zamke i začkoljice kriju u svakodnevnom nam postupanju. Pozabavio se tako taj sud i putnikom u vozilu vozača pod utjecajem alkohola. Putnikom koji tvrdi da mu vozač nije djelovao baš alkoholizirano iako nije da alkohol konzumirao nije, čini mu se uostalom da nije baš previše.
Temeljna dijagnoza je: olako! Olako shvaćamo i stvari i postupanja i životne situacije za koje slutimo da bi mogle krenuti po zlu, ali se uzdamo u sreću i omiljenu poštapalicu, pa neće valjda! Zdrava logika i iskustvo govori jedno, ali se ne želi biti malodušan i cjepidlačiti pa se donose odluke koje prkose zdravoj pameti! Što vas kao potencijalnog putnika u vozilu vozača koji je malko ili malo više zavirio u čašu zanima? Trebalo bi vas zanimati da živi i zdravi, neoštećeni stignete svome odredištu. Kolike su vam šanse za to ako je vozač štogod popio? Klasa optimist? Ne možete sve gledati crno? Pa neće valjda? Nije daleko! Nije baš puno popio? Može on to? Mnogi su se opekli, nemojte i vi ući u tu kategoriju. Jedno ne je dovoljno. Izbor manje ugodne ali sigurnije opcije može vas spasiti od trajnog invaliditeta, života kakvog niste priželjkivali ni sebi ni drugima. Ne sjedajte u vozilo s vozačem koji je konzumirao alkohol! On je odlučio piti! Vi odlučite ne voziti se s njim. Postoje odluke zbog kojih ćete se diviti sami sebi! Jedna od njih bi mogla biti upravo ta! Hvala, ali ne hvala! Što ako ipak pristanete i dogodi se loš scenarij? Snosit ćete posljedice i bit ćete suodgovorni za ono što vam se dogodilo. Nema tog novca koji to može nadoknaditi, a osobito ne onog koji se može dobiti u postupku naknade štete.
Završi li ta priča o vašem pristanku na vožnju s vozačem koji je pod utjecajem alkohola loše, prometnom nesrećom uzrokovanom njegovom krivnjom, pri čemu postoji uzročna veza između alkoholiziranosti i nastale nesreće u kojoj vi zadobijete tjelesne ozljede, budite spremni snositi odgovornost i posljedice za odluku koju ste donijeli. Naknada štete koju ste pretrpjeli u takvoj prometnoj nesreći! Doprinijeli ste tome, pristali na vožnju! Nitko vas nije ni oteo, ni prisilio! Vožnja s vozačem pod utjecajem alkohola! Niste znali? Kako ste mogli ne znati ako ste bili s njim u društvu, vidjeli da konzumira alkohol? Nije vam se baš činio pijan? Odlično! Dakle, to stanje bilo bi jedini razlog zbog kojeg biste se pristojno zahvalili na vožnji i odustali od nje.
Vrhovni sud Republike Hrvatske bavio se upravo tim pitanjem! Njegovo stajalište neće se svidjeti mnogima. I nemojte pitati kako se to u sudskom postupku utvrđuje da ste vi znali i vidjeli da netko konzumira alkohol i gdje ste bili prije toga. Jednostavno. Dokazima! Suprotna strana potrudit će se da ih pronađe i prezentira, vjerujte!
Kod naknade štete za suodgovornost suputnika zbog pristanka na vožnju sa alkoholiziranim vozačem dovoljno da je sa takvim vozačem konzumirao alkohol, odnosno da je na drugi način saznao da je vozač konzumirao alkohol, bez obzira na to da li vozač pokazuje stanje alkoholiziranosti.
Vrhovni sud Republike Hrvatske je u svojoj odluci Rev-563/2024-2 od 29.5.2024. ponovio svoj stav, trebate ga bit svjesni, uvijek kada ugledate nekog s čašom alkohola u ruci i nakon toga olako pristanete da vas on „odbaci“ do vašeg odredišta. Naime, u konkretnom predmetu putnik u vozilu, koji je zahtijevao naknadu štete pretrpljene u prometnoj nesreći isticao je kako nije znao niti mogao znati da je vozač vozila pod utjecajem alkohola, s obzirom da je s njim u društvu u lokalu proveo samo vrlo kratko vrijeme, kroz koje je ovaj naručio samo jedno pivo koje do trenutka kad su napustili lokal nije bio do kraja popio te da mu nije djelovao alkoholizirano.
Vrhovni sud je stava kako u situaciji kada je suputnik u vozilu nesporno bio u društvu osobe koja je konzumirala alkohol i s kojom je nakon što je vidio da je ista konzumirala alkohol pristao na vožnju – time je pristao na rizik i štetne posljedice koje iz toga mogu proizići. U svezi s tim Vrhovni sud je u brojnim odlukama izrazio pravno shvaćanje prema kojemu suodgovornost oštećenog suputnika postoji bez obzira pokazuje li vozač stanje alkoholiziranosti, već je dovoljno da je oštećeni zajedno sa vozačem konzumirao alkohol ili na drugi način saznao da je vozač konzumirao alkohol. Stoga je u konkretnom slučaju odlučna upravo činjenica da je tužitelj bio nazočan kada je vozač konzumirao alkohol, a to što tužitelju vozač nije djelovao alkoholizirano ne otklanja tužiteljevo saznanje da je vozač pio alkohol i da vožnja s takvim vozačem predstavlja rizik na koji je tužitelj svojevoljno pristao.
Rijetki se voze sami. U pravilu je više osoba u vozilu, je li riječ o obitelji, prijateljima, netom sklopljenim poznanstvima. Velikodušnost zna biti na djelu, ma pusti ja ću te „odbaciti“ gdje god treba! Pristajete li? Sjedate li olako u vozilo s osobom s kojom ste proveli večer, vidjeli da konzumira alkohol. Čini vam se da nije baš puno popila? Čaša dvije, što je to za iskusne, što je to za njihovu masu? Nije da čovjek ne može stajati na nogama, ne posrće, govori suvislo, ne plete jezikom, nit žmirka. Nije ni da mu se oči cakle, pa što se ne biste povezli s njim, čovjek je ponudio! Nije uljudno odbiti, čini vam se u redu, uostalom što se može dogoditi. Svašta! Olako! Olako pristajete na svoju potencijalnu nesreću, invaliditet i neplanirani način življenja ostatka života. Pokušajte pravodobno utkati u svoj misaoni proces spoznaju da nikakav novac to ne može nadoknaditi, osobito ne onaj ostvaren u postupku naknade štete! Jedno ne, hvala ali ne hvala, može biti spasonosno.