Odbijanje alkotestiranja u prometu: Ideja koja će biti iznimno skupa!

Sve je tako jednostavno i jasno, alkohol i vožnja, ekstremno skup i opasan sport, trebaa ga izbjegavati. Odbijanje alkotestiranja također ima svoju vrlo visoku cijenu

Smrtnost na cestama je strašna! Što alkohol čini ljudima na prometnicama i izvan njih, također je strašno. No pije se i dalje, pije i vozi i stradava. Birati od dva zla manje, gotovo da je životni imperativ! Ukoliko se već moraju snositi posljedice za protupravno ponašanje, uvijek je pitanje svih pitanja, što izabrati, a da šteta, odnosno kazna bude manje tegobna! Nije ohrabrujuća, ali je i te kako prisutna činjenica da se takvo pitanje redovito pojavljuje kod vozača svjesnih da su konzumirali alkohol i to preko dozvoljenih 0,5 i donijeli kažnjivu odluku da s tom konzumacijom sjednu za volan! Nemojmo se lagati, svi znaju da je nedopušteno. Tako da nitko ne pita je li ili nije dozvoljeno, već se pitanje svodi na situaciju što ako ipak! Što ako iako sam svjestan da je kažnjivo i zabranjeno, popijem nekoliko pića ili mi se zareda i više od toga, sjednem u auto, krenem i zaustavi me policija! Ono, rutinska kontrola, dobro večer ili dobro rano jutro, dokumenti, jeste li konzumirali alkohol i ponuda za puhanje!

Svjesni da ste konzumirali, bar se toliko sjećate, svjesni posve da ćete napuhati preko 0,5. I što sad? Puhati ili ne puhati? Pristati ili ne pristati? Kalkuliraju mnogi! Neki pitaju unaprijed! Što slijedi ako pristanu puhati i napušu previše, što ako odbiju? Što se više isplati? Mogli bismo u nedogled zatvarati oči pred očitim i neželjenim ponašanjem, ali da, to je pitanje na koje bi mnogi htjeli znati odgovor prije nego što donesu konačnu odluku. Kakve su posljedice i što je manje bolno? To su informacije neophodne za donošenje konačne odluke, takozvano informirano odlučivanje. U zabranjenoj zoni dakako.

Kakve su kazne za vožnju pod utjecajem alkohola, ne samo novčane, postoji potreba i za spoznajom na koliko vremena se neće smjeti voziti i koliko to negativnih prekršajnih bodova donosi? S druge strane treba znati kakve čovjeka sve nevolje mogu snaći odbije li puhati i je li mu bolje birati metodu utvrđivanja putem krvi i urina, možda tako bude povoljniji rezultat.

Što će biti ako odbijete puhati kod rutinske kontrole? Odbije alkotestiranje? Naime, brojnima je na pameti da  kažu jedno odlučno ne! Odnosno, hvala doista ne bih puhao, kad već pitate moj odgovor je:  ne, ne bih, hvala –  i rukovode se mišlju kako je to dobra odluka za spasiti vozačku! Zapravo misle da ako odbiju alkotestiranje, odnosno puhanje ne postoji mogućnost izricanja zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom. Pogrešno misle! Misle neki i da nema negativnih prekršajnih bodova, ako se odbije alkotestiranje, samo platiš novčanu kaznu, nema bodova, nema zabrane upravljanja na nekoliko mjeseci. No tu je računica, kriva. Tko god vam je to rekao, pogrešno je rekao!

Jedino je relevantno  ono što je rekao, propisao zakon.  Naime, to  odlučno ne ili možda ljubazno ne, hvala doista ne bih puhao ima svoju cijenu izraženu u eurima, a u tom kontekstu spominje se i zatvorska kazna! Naime, Zakon o sigurnosti prometa na cestama propisuje kako će se novčanom kaznom u iznosu od 1320,00 do 2650,00 eura ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kazniti se za prekršaj vozač motornog vozila i instruktor vožnje koji odbije podvrgnuti se ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina. Popriličan iznos, priznat ćete.

I da, treba neke razuvjeriti, da zakon  ne predviđa uz to još štošta, konkretno  i mjeru zabrane upravljanja vozilom i bodove! Vozaču koji je proglašen krivim za taj prekršaj izreći će se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci, ako je prekršaj počinjen drugi put, odnosno najmanje 12 mjeseci, ako je prekršaj počinjen treći odnosno svaki sljedeći put. A što se bodova tiče, imajte na umu da se vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuje šest negativnih prekršajnih bodova ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za odnosni prekršaj! To bi bila potpuna informacija, za one koji nisu spremni surađivati. Nema problema no, oni moraju odmah u startu biti spremni snositi posljedice! Informirano odlučivanje, kao što rekosmo.

Dakle ako važete, što je za vas povoljnije, imajte na umu i zakonske sankcije za vožnju pod utjecajem alkohola. Zakon je javno objavljen, tajni nema. Ako  vozač u krvi ima alkohola iznad 0,50 do 1,00 g/kg odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka – novčana  kazna od 390,00 do 660,00 eura + zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od minimalno 3 mjeseca ako je prekršaj počinjen dugi put, odnosno minimalno 6 mjeseci ako je počinjen treći odnosno svaki sljedeći put i upis 3 negativna prekršaja boda bude li pravomoćnom odlukom proglašen krivim za taj prekršaj.

Idemo dalje – ako u krvi ima alkohola iznad 1,00 do 1,50 g/kg odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka – novčana kazna od 660,00 do 1990,00 eura+ zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje 6 mjeseci ako je prekršaj počinjen dugi put, odnosno minimalno 9 mjeseci ako je počinjen treći odnosno svaki sljedeći put i upis 4  negativna prekršaja boda bude li pravomoćnom odlukom proglašen krivim za taj prekršaj.

I posljednja kategorija – bude li u krvi – alkohola iznad 1,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka – u iznosu od 1320,00 do 2650,00 eura ili kazna zatvora u trajanju do 60 dana + zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje 6 mjeseci, ako je prekršaj počinjen drugi put, odnosno najmanje 12 mjeseci ako je počinjen treći odnosno svaki sljedeći put i dakako negativni prekršajni bodovi, njih 6!

Govorimo tu o, recimo, običnim vozačima, ne profesionalcima, ne instruktorima,  ne mladim vozačima, ne onima s C i jačim kategorijama – njima se tolerira samo 0,00!

Dakle, sve informacije za kalkulaciju imate, vidite, razmislite  isplati li vam se išta od ovog uopće. Zar nije jednostavnije da se uopće ne konzumira, ne kalkulira i ne dovodi u opasnost? Pravodobno recite ne, ne konzumaciji alkohola i vožnji i problema nikakvih biti neće.

Što se tiče mogućnosti izbora, ne bih  puhao ali  dao bih krv, odnosno mokraću, ima začkoljica! Stav sudske prakse. Puhanje je preduvjet! Stav Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske  Pž-14834/2011: „Onog trenutka kada je okrivljenik odbio alkotestiranje, službena osoba nije u obavezi voditi ga na vađenje krvi i urina radi ispitivanja prisutnosti alkohola u organizmu, jer do primjene ove metode može doći samo ako ispitanik, kod kojeg je prisutnost alkohola utvrđena alkometrom ili alkoskopom, poriče da je pod utjecajem alkohola i zahtijeva vađenje krvi i urina, a u konkretnom slučaju ovi uvjeti se nisu ispunili, jer je okrivljenik odbio podvrgnuti se ispitivanju alkometrom, pa stoga niti nije imao pravo na primjenu druge metode ispitivanja“.

Što se sve čovjeku može dogoditi kada odbije alkotestiranje, odnosno što ga sve može snaći, najbolje pokazuju primjeri iz prakse, ima tu svega uključujući i zadržavanje u policijskoj postaji, uz naravno novčanu kaznu i zaštitnu mjeru zabrane upravljanja „B“ kategorijom. Svega ima, odnosno nema da nema i to treba pri kalkulaciji i isprikama uzeti u obzir. Naime, iz presude Visokog prekršajnog suda Ppž-5261/2024-2 od 27. 3 2025. moguće je utvrditi da je okrivljeniku koji je odbio testirati se ponuđenim alkotestom od strane policijskog službenika izrečena novčana kazna u  iznosu od 900,00 eura u koju uračunava vrijeme zadržavanja kao dva dana zatvora odnosno 79,64 eura. Iz toga  je vidljivo gdje je mu je bio osiguran smještaj zatvorenog tipa. Uz to je izrečena i zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom „B“ kategorije i naravno trošak postupka ide na njegov teret. Okrivljenik je u žalbi koja je uzgred budi rečeno kao neosnovana odbijena,   naveo da je policiji nakon što je zaustavljen odmah rekao da ima jaku respiratornu virozu i da zbog toga ne može obaviti alkotest te  da želi ići na vađenje krvi, no da to nije učinjeno nego je odveden na zadržavanje u policijsku postaju uz obrazloženje da ne smije bolestan voziti auto. Sud je odbijajući žalbu u presudi naveo kako je bio obvezan testirati se ponuđenim alkotestom od strane policijskog službenika, a ukoliko bi smatrao da postoje razlozi zbog kojih rezultat tog testiranja ne bi bio pravilan, mogao je tada tražiti vađenje krvi i urina, jer je odbijanjem ponuđenog alkotesta počinio djelo prekršaja iz članka 282. stavka 9. ZSPC-a.

Sve je tako jednostavno i jasno, alkohol i vožnja, ekstremno skup i opasan sport, trebaa ga izbjegavati. Odbijanje alkotestiranja također ima svoju vrlo visoku cijenu i ako važete i kalkulirate neka to bude u pravovremeno u korist  konačne odluke, ako sam pio neću voziti! To će me lišiti svih kasnijih kalkulacija, dilema i problema.