Novo istraživanje: Zašto rakete i sateliti postaju najveći neprijatelji ozonskog omotača?!

SAD je država koja je prošle godine realizirala najviše orbitalnih lansiranja, slijedi je Kina, a sve to ima visoku cijenu

Studija objavljena u časopisu npj Climate and Atmospheric Science upozorava da bi brzi porast lansiranja raketa diljem svijeta mogao usporiti oporavak ozonskog omotača. Istraživanja o učincima raketnih emisija na ozonski omotač započela su prije više od 30 godina, ali dugo su se ti tehnološki procesi smatrali zanemarivima. Percepcija se mijenja kako se ubrzavaju aktivnosti lansiranja, poput onih privatnih tvrtki kao što je SpaceX. Ukupno je u 2019. godini globalno lansirano 97 orbitalnih svemirskih raketa, da bi do 2024. taj broj porastao na 258 s tim da se predviđa da će nastaviti brzo rasti. SpaceX-ov Falcon 9 oborio je sve rekorde u 2024., kada je lansiran 132 puta. Kolika je to brojka, najbolje govori usporedba s ruskim Sojuzom 2, koji je lansiran 15 puta i zauzima drugo mjesto.

SAD je država koja je prošle godine realizirala najviše orbitalnih lansiranja, slijedi je Kina, a sve to ima visoku cijenu. Lansiranje raketa i ponovni ulazak svemirskog otpada ispuštaju ozbiljne zagađivače u srednju atmosferu te oštećuju ozonski omotač koji štiti život na Zemlji od štetnog ultraljubičastog zračenja, upozoravaju znanstvenici koji su proveli studiju.

Uz navedeno, kada tvrtke koje se bave biznisom u svemiru imaju problem poput onog koji se dogodio SpaceX u prošloj godini i trebaju uništiti 100 Starlink satelita, nakon što su otkrili grešku u dizajnu, onda to riješe tako da ih vrate na Zemlju i spale prilikom ulaska u atmosferu. Kada se koriste takva rješenja onda nije niti čudno da je rupa u ozonskom omotaču 28. rujna dosegla svoje najveće proširenje u jednom danu, na 22,4 milijuna četvornih kilometara.