Test Leapmotora C10 REEV: Produženi domet i konkurentna cijena!

Kao i kod gotovo svih kineskih automobila C10 REEV nudi odličan omjer, tehnologije, cijene i opremljenosti

Ako ih ne možeš pobijediti, pridruži im se. Vjerojatno u Stellantisu ne čitaju naše mudre izreke, ali poslovni model s kineskim proizvođačem Leapmotorom ima obilježja pridruživanja plimi kineskih proizvođača. Naime, Stellantis je ušao u posao s Leapmotorom i u zajedničkoj europskoj kompaniji distribuira vozila te marke u Europi. Jedan od produkata tog braka iz koristi je SUV srednje veličine C10, dostupan kako električno vozilo ili, u ovom slučaju, kao range extender, odnosno produživač dometa.

Ideja range extendera je omogućiti električnim automobilima pomoć benzinskog motora, pogotovo prilikom dužih putovanja, a pritom vozači mogu konzumirati blagodati električnog pogona (jeftinija energija, smanjenje zagađenja) u gradovima. Na papiru to izgleda kao dobitna kombinacija, a u praksi?!

C10 REEV je egzemplar te tehnologije koja će sigurno postati sve masovnija u Europi (i zbog novih propisa EU). Naime, s baterijom od 28,4 kWh omogućuje električni domet od 150 km, što je sasvim dovoljno za ugodnu bešumnu vožnju u urbanim uvjetima, punjenje na kućnoj utičnici s jeftinijom strujom, na primjer. Tu je i 1,5-litreni benzinac za produženje dometa (s 50-litarskim spremnikom goriva) za sve one koji planiraju trčati na dugim prugama. Benzinac služi isključivo kao generator koji puni baterije i pomaže u pokretanju elektromotora, smještenog na stražnjoj osovini. Dakle, ne sudjeluje direktno u pogonu te ima samo jednu brzinu za vožnju. Kako sve funkcionira u praksi? Bez većih problema, ali u vožnji na autocesti, na primjer, treba uzeti u obzir da baterija mora biti donekle puna.

Samo tako, s uključenim benzincem, će C10 REEV raspolagati s maksimalnom snagom. Kada se isprazni baterija i snaga će biti reducirana, a i najveća brzina smanjena.  Softver C10 će pomoći pa ćete moći izabrati program u kojem se energija u bateriji može pričuvati za duge etape vožnje na autocesti, gdje kombinirana snaga elektromotora i benzinskog motora daje najbolje rezultate. Tada su performanse primjerene vozilu s više od 200 KS. Kada se C10 gotovo u potpunosti oslanja na benzinac tada troši od 7,5 do 8 litara goriva.

Premda je u tuniranju C10 za europsko tržište sudjelovao i Maserati, nemojte očekivati sportski SUV na cesti. Ovjes i amortizeri tunirani su za udobnu i sigurnu vožnju i dalje od toga C10 ne ide. Budimo iskreni, mainstream SUV-ove i danas se rijetko kupuju zbog sportskih pretenzija, u kompaktnoj ili srednjoj klasi uglavnom se traže druge kvalitete. Na dugim dionicama ovjes fino upija blage neravnine, u gradu će povremeno lupiti, kada uskoči u dublje rupe. Pri visokim putnim brzinama na autocesti vjerno prati smjer. Servo upravljača je lagan te sigurno neće umarati vozača.

Leapmotor je automobil po posljednjoj kineskoj modi, a to konkretno znači pomalo generički eksterijer, s modernim linijama, i tehnološki napredan interijer. Izostanak funkcijskih tipki je očigledno cilj, baš kao i gomilanje svih izbornika u softversko i dizajnersko rješenje velikog ekrana multimedije. Na idejnoj razini funkcionalnost podsjeća na Teslinu, s upravljačem koji je vrlo sličan idejama američkog proizvođača. Zbog samog korisničkog iskustva, a i sigurnosti u vožnji, poželjnije bi bile funkcijske tipke, barem za podešavanje klima-uređaja. Barem je navigacija na ekranu relativno jednostavna, odnosno nije potrebno pretjerano ‘surfati’ da biste došli do traženih opcija. C10 ima endemsko rješanje otvaranja/zatvaranja te uključivanja motora pomoću kartice, koja podsjeća na kreditnu. Ona se prisloni uz lijevi retrovizor kako bih se automobil otključao ili zaključao, a mora se postaviti na posebno mejsto na središnjo konzoli kako bi se C10 pokrenuo. Kabina je doista prostrana i omogućuje raskošan prijevoz pet osoba, a prtljažnik bi u ovoj klasi vozila mogao biti veći.

Kao i kod gotovo svih kineskih automobila C10 REEV nudi odličan omjer, tehnologije, cijene i opremljenosti. Navedenih 37.490 tisuća eura možda se prosječnom kupcu čine dalekim kao i 150 tisuća eura za neki BMW serije 7, na primjer, ali u ovoj klasi i s bogatom opremom, to je odlična ponuda.

Tehničke karakteristike Leapmotor C10 REEV Design

MOTOR produživač dometa, benzinski motor, 4 cilindra/16 ventila, obujam 1499 ccm, snaga 63 kW/86 KS pri 5000 o/min, okretni moment 125 Nm pri 4500 o/min, elektromotor 158 kW/215 KS, okretni moment 320 Nm, kapacitet baterije 28,4 kWh

DIMENZIJE dxšxv 473,9x190x168 cm, međuosovinski razmak 282,5 cm, prtljažnik 400 l, spremnik goriva 50 l, masa 1950 kg

OVJES sprijeda McPherson, straga multilink

PERFORMANSE najveća brzina 170 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 8,5 s

POTROŠNJA 0,9 l/100 km

EMISIJA CO2 10 g/km

Euro NCAP *****

+ Cijena/opremljenost, udobnost, prostranost

– Nema funkcijske tipke, prtljažnik

Serijska oprema: ABS, ESC, 7 zračnih jastuka, automatski klima-uređaj, radio/MP3, USB, Bluetooth, subwoofer, putno računalo, navigacija, prednji i stražnji parkirni senzori, kamere 360 stupnjeva, LED svjetla, adaptivni tempomat, grijana sjedala vozača i suvozača, električno pokretana sjedala, kožna sjedala, panoramski krov, sustav automatskog kočenja, detekcija umora vozača, pomoć pri promjeni voznog traka, sustav prepoznavanja prometnih znakova, upozorenja na vozila u mrtvom kutu, aluminijski naplatci, metalik boja

Dodatna oprema: metalik boja (600 eura)

Cijena: 37.490 eura