Dolazi nova baterija: U električnim vozilima omogućila bi domet od 2000 km!

Stručnjaci procjenjuju da nova supertehnologija u početku neće biti korištena u autoindustriji zbog visoke cijene

Kineski proizvođač baterija WeLion, u suradnji s kemijskim divom BASF-om, razvio je novu baterijsku tehnologiju s energetskom gustoćom koja pomiče granice onoga što smo mislili da je moguće. Premda današnje baterije za električne automobile imaju energetsku gustoću od oko 200-300 Wh/kg, nadolazeće čvrste baterije Toyote i Samsunga obećavaju energetsku gustoću od 500 Wh/kg do 2027. godine. Nova WeLionova baterija s čvrstim elektrolitom ima energetsku gustoću do zapanjujućih 1000 Wh/kg.

U praksi, to odgovara udvostručenju energije u istom prostoru, u usporedbi s drugim čvrstim baterijama. Kad bi se ova tehnologija ugradila u moderni električni automobil, domet bi teoretski bio blizu 2000 km, ovisno o učinkovitosti automobila.

Međutim, postoji “ali”. Tehnologija je trenutno iznimno skupa za proizvodnju. WeLion već isporučuje polu-čvrste baterije kineskom proizvođaču električnih automobila Nio, koji mogu prijeći do 1000 km, ali sam baterijski paket košta otprilike koliko i cijeli automobil. Stoga stručnjaci procjenjuju da nova supertehnologija u početku neće biti korištena u autoindustriji, već u naprednim humanoidnim robotima i naprednim dronovima, gdje su masa i performanse važniji od cijene.