Kad ćemo intervenirati? Hoćemo li uopće intervenirati? Možemo li prijateljima reći da su pijani i da nisu u stanju voziti automobil? Upravo je to glavna tema istraživanja britanskog Kraljevskog autokluba (RAC). Čak 65 posto vozača vjeruje da je društveni običaj, ali i svojevrsni pritisak da se konzumira više alkohola u prosincu, a osobito tijekom božićnih blagdana. Čak 37 posto ljudi priznaje da je znalo nekoga tko je vozio u alkoholiziranom stanju (u Engleskoj, Sjevernoj Irskoj i Walesu zakonski je dopušteno 0,8 promila, a u Škotskoj 0,5 promila alkohola u krvi). Pritom je 28 posto ispitanika reklo da ne bili u stanju razgovarati s pijanim prijateljem koji se sprema sjesti u automobil i voziti, a 43 posto je objasnilo da bi pokušalo pijanu osobu odgovoriti od vožnje, nagovoriti je da koristi taksi ili javni prijevoz. Devet posto ispitanika bilo bi radikalnije i pozvalo bi policiju ako bi pijani vozač inzistirao da vozi.
Čak 12 posto ispitanika priznalo je vožnju pod utjecajem alkohola u posljednjih 12 mjeseci. Naravno, pitanje je koliko ih je doista bilo iskreno u odgovoru na ovo pitanje. Ovaj postotak zasigurno je veći. Istraživanje možda jest britansko, ali tema je, nažalost, univerzalna. Pročitajte smo naslove iz naših medija: S gotovo dva promila vozio neregistrirani traktor, Ulicom Branka Benkovića vozio s 2 promila, Neslavni rekorder u Dubrovniku vozio s 2,9 promila, Vozio s 3,4 promila akolhola u krvi, 22-godišnji vozač kroz Sisak vozio s 1,68 promila alkohola u krvi, Uhvaćen u 24-satnoj akciji policije: Vozio s 2,44 promila. Možda je i najfrapantnija vijest iz rujna ove godine: Tempirana bomba od 2,58 promila, vozač Autotransa na liniji Rijeka-Pula vozio putnike mrtav pijan.
Dolazi vrijeme blagdana kad smo opušteniji, obično tada konzumiramo više alkohola, ali doista, u takvom stanju, ne bismo smjeli voziti, ugrožavati sebe i druge u prometu.