Građani BIH, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije zbog svojih termoelektrana, udišu zrak koji je jedan od najzagađenijih na svijetu. Tih 16 elektrana zajedno zagađuju zrak kao sve ostale elektarne u Europi, a ima ih još 296.
Iako je korona pandemija tijekom travnja donijela 17 postotno smanjenje u emisijijama ugljičnog dioksida diljem svijeta, službeno samo je malo koristi bilo za stanovnike Balkana.
Prljave elektrane koje se nalaze u BIH, Kosovu, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji su glavni razlog da gradovi poput Sarajeva i Beograda imaju jedan od najzagađenijih okoliša u svijetu prema grupi HEAL (Bankwatch Network and Health and Enviromental Alliance).
Većina tih elektrana je zastarjela i potiču iz komunističkog režima pa elektrana na ugljen s 8-gigawattnim kapacitetom emitira istu količinu zagađenja sumporovog dioksida (So2) kao elektrane u EU zemljama koje generiraju 30 puta više energije, piše Radi oFree Europe.
Ali čistije elektrane u EU su usvojile EU standarde i regulacije kako je napisano u briselskom europskom Green Dealu.
U 2018., ukupna količina sumporovog dioksida iz tih elektrana bila je 600 posto veća nego li je dozvoljena granica.
Zaključeno je da njihov rad predstavlja zdravstveno i ekonomsko opterećenje za cijelu Evropu, pri čemu posljedice i troškove snose i građani Evropske unije.
BIH: Ugljevik, Kakanj, Tuzla, Gacko, Stanari
Kosovo: Kosovo A, Kosovo B
Crna Gora: Pljevlja
Sjeverna Makedonija: Bitola, Oslomej
Srbija: Kostolac-A, Kostolac B, Kolubara, Morava, Nikola Tesla-A, Nikola Tesla-B.