Kijini najnoviji električni konceptni automobili, EV3 crossover i EV4 sedan, inauguriraju i potpuno novu ideju uređenje interijera. Kijina nadolazeća linija pristupačnih električnih vozila imat će interijer koji je otmjen i opremljen materijalom dobivenim od – gljiva, piše Automotive News Europe. U nastojanju da budu ekološki prihvatljiviji, Kijini dizajneri polažu velike nade u ugradnju micelija, dijela korijena gljive, u unutrašnjost vozila. Tvar se može uzgajati i oblikovati u razne oblike i veličine kako bi se stvorili materijali za opremanje kokpita automobila. Materijal na bazi micelija koristio bi se na središnjoj konzoli i naslonu za ruke.
Korijen gljive samo je jedna od gotovih ideja koje Kia ima za opremanje interijera svojih vozila. Organske matrice, reciklirani pamuk, obloge izrađene od konoplje i lanenih vlakana, 3D pletena sjedala i spomenuti micelij dio su Kijine nove strategije prihvaćanja prirode. Proizvođač automobila također planira koristiti plastiku od recikliranog oceanskog smeća.
Kijin fokus na održive interijere započinje s crossoverom EV9, koji će u Europi biti predstavljen sljedeće godine. Električni crossover u velikoj mjeri koristi reciklirani polietilen tereftalat i bioplastiku, uključujući čak i odbačene ribarske mreže za izradu nekih svojih tkanina i tepiha. EV3 i EV4 koriste prirodna vlakna umjesto sintetičkih na bazi ugljika kako bi omogućili lakša, tanja sjedala, dok su neki materijali u sjedalima i konzolama izvedeni od lanenih vlakana. Lagana, izdržljiva konoplja koristi se za izradu konzolnog stola, koji nudi ravnu radnu površinu koja klizi naprijed i natrag za pristup prednjim i stražnjim sjedalima.
Kia se, također, nada reciklirati oceansko smeće u predmete poput privjesaka za ključeve i tepiha. Proizvođač automobila ušao je u partnerstvo s nizozemskim The Ocean Cleanupom kako bi skupio plastiku iz mora i oceana. Prošle godine Kia je dobila 55 tona plastike s velikog smetlišta u Tihom oceanu. Tvrtka procjenjuje kako se može reciklirati i koristiti u vozilima. Tu su i izazovi. Plastika dobivena i reciklirana iz oceanskog smeća znatno je skuplja čak i od tradicionalne reciklirane plastike, a kvaliteta jako varira.
Zanimljiva vremena u autoindustriji…