Znanstvenici predvođeni Joshuom Yuanom s Odjela za energetiku i kemijsko inženjerstvo i inženjerstvo okoliša Sveučilišta u Washingtonu, zajedno sa Susie Dai, profesoricom biomedicinskog i kemijskog inženjerstva na Sveučilištu Missouri, otkrio je da mogu koristiti elektrokatalizu za pretvaranje CO2 u biodizel.
Njihova metoda uključuje hvatanje CO2 iz zraka pomoću obnovljive energije, uključujući kompresore i filtraciju koji bi koristili vjetar ili solarnu električnu energiju. Nakon što se odvoji CO2 od atmosferskog zraka dolazi do faze proizvodnje međuspojeva. Pomoću elektrokatalize, uz manju potrošnju energije, prijenos elektrona pokreće kemijske reakcije koje pretvaraju CO2 u acetat i etanol. Tada u igru stupaju mikroorganizmi koji koriste acetat kao supstrat za fermentaciju, baš kao i etanol. Budući da govorimo o mikroorganizmima, oni svoj dio procesa obavljaju bez trošenja električne energije i pretvaraju početne tvari u lipide i masne kiseline, koje postaju sirovina za proizvodnju biodizela.
Odavde je proces sličan aktualnoj proizvodnji biodizela, ali ova međufaza donosi veliku promjenu u prinosu i izvoru sirovine u procesu. U osnovi, inženjerski proces sada uspijeva proizvesti većinu sirovina za biodizel ne uzgojem biljaka, već sintetičkom proizvodnjom acetata i etanola iz obnovljivih izvora energije, što smanjuje pritisak na poljoprivredu. Kako bi se ubrzao proces fermentacije sintetičkog acetata, može se dodati određena sirovina biodizela iz biljnih ostataka, ali idealan udio je oko 2,22% u odnosu na ukupnu količinu koja se koristi u trenutnoj proizvodnji klasičnog biodizela.
Ovakvo gorivo imalo bi nulti otisak CO2.