Ulazak u tržišnu bitku s električnim vozilima: Toyota kupuje posrnulu kinesku marku?!

Ako se Toyota odluči za akviziciju, dobila bi ne samo Netinu imovinu i tehnologiju, već i bolje razumijevanje konkurentnog kineskog tržišta

Toyota je često kritizirana zbog lijenog ulaska na tržište električnih automobila. Međutim, konačno počinje više ulagati u njih, s posebnim naglaskom na kinesko tržište. Sljedeći logičan korak za japanskog proizvođača automobila mogao bi biti akvizicija jednog od mnogih malih, posrnulih kineskih brendova električnih vozila, u ovom slučaju – Nete.

Osnovana 2014. Neta je proizvela neke generičke modele, uključujući sportski automobil GT, limuzinu S i elegantni sportski karavan S Hunting Edition. Međutim, tvrtka se suočava sa značajnim financijskim izazovima od sredine 2024., što je dovelo do zaustavljanja proizvodnje i otpuštanja. U veljači je Neta osigurala priljev novog financiranja od 552 do 621 milijuna dolara, ali dogovor je bio uvjetovan nastavkom proizvodnje, što se nije dogodilo pa je investicija propala. Čini se da Toyota sada traži priliku da preuzme Netinu imovinu i proizvodnju. Prema izvješću kineske tvrtke Kuai Technology, Toyota razmatra kupnju Nete. Premda još nema detalja o tome koliko bi ova akvizicija mogla koštati, procjena Nete ranije ove godine iznosila je oko oko 828 milijuna dolara. To je sitniš za Toyotu, koja je krajem 2024. prijavila više od 130 milijardi dolara gotovine.

Vrijedi napomenuti da je Xu Yiming, direktor Toyotinih komunikacija u Kini, porekao saznanje o interesu tvrtke za kupnju Nete, piše CarNewsChina. Ako se Toyota odluči za akviziciju, dobila bi ne samo Netinu imovinu i tehnologiju, već i bolje razumijevanje konkurentnog kineskog tržišta te tehnologije električnih automobila. U 2024. godini Neta je prodala 64.500 vozila, ali do siječnja ove godine prodala ih je samo 110. Malo je reći – dramatičan pad.