Švicarski start-up Sun-Ways u travnju 2025. godine spojio je na mrežu prvi sustav solarnih ploča smješten između tračnica kojima prolaze vlakovi. Nakon više od godinu dana rada objavljena je prva analiza. Dionica je dugačka samo 100 metara, nalazi se u blizini stanice Buttes u kantonu Neuchatel, i sadrži 48 panela od po 380 W, s ukupnom instaliranom snagom od 18,2 kW. Prema početnim procjenama, ova dionica trebala je proizvoditi 16 MWh električne energije godišnje, što je odgovaralo faktoru kapaciteta od 10%. To je nešto niži faktor od normalnog prosjeka za fotonaponske panele, ali s obzirom na njihovu lokaciju i dvojaku namjenu zemljišta ispod njih, Švicarci su zaključili da je to održivo. U Švicarskoj postoji veliki otpor postavljanju solarnih panela jer se tvrdi da nagrđuju okoliš pa je ovo rješenje i više nego prihvatljivo.

U posljednjih 13 mjeseci paneli su bili izvan pogona ukupno mjesec dana, većinom u travnju prošle godine, kada su se provodile operacije spajanja na mrežu, plus još nekoliko dana tijekom zime, kada je padao jak snijeg. No unatoč tome, od 20. svibnja 2025. do lipnja 2025., dio s fotonaponskim panelima proizveo je 16.000 kWh električne energije, odnosno 16 MWh, točno kako je prvotno procijenjeno. Prugom je prošlo više od 11 tisuća vlakova, koji su pomogli u čišćenju panela. Naime, stvarali su tako snažnu struju zraka koja je s panela otpuhivala prašinu i nečistoće pa drugi oblici čišćenja nisu bili potrebni. Također, nikakvih problema s odvijanjem željezničkog prometa nije bilo. Švicarska ima mrežu od 5200 km željezničkih pruga pa je jasno koliki je potencijal ovog projekta.
