Proizvođači automobila žele nas uvjeriti da su sadržajima bogati infotainment sustavi najbolja stvar koja se dogodila još od izuma kotača. Njihov je posao da budu uporni u inzistiranju, a naša je briga hoćemo li te stavove prihvatiti.
Britanska organizacija koja se bavi prometnom sigurnošću, IAM RoadSmart, objavila je rezultate svoje studije u kojoj navodi da je korištenje infotainment sustava u vožnji opasnije od vožnje u alkoholiziranom stanju. To se posebno odnosi na usluge poput Apple CarPlaya ili Android Auta, koje traže još više vremena.
Studija je ustanovila da čeprkajući po touch screen ekranu i do 16 sekundi ne gledamo cestu. Također, vozači na dopuštenoj granici količine alkohola u organizmu, koja je u Velikoj Britaniji 0.8 promila, usporavaju reakcije za 12 posto. Korištenje kanabisa usporava reakcije za 21 posto, slanje poruka mobitelom za 35 posto, telefonski razgovori s mobitelom u ruci za 46 posto, a produženo korištenje infotainment sustava od 53 do 57 posto. Tek je malo manje opasno korištenje infotainment sustava pomoću glasovnih naredbi.
Studija je provedena u praksi, odnosno sve ove teze provjerene su na posebnom poligonu u vožnji.