Specijalni tuneli na autocestama: Zadatak im je upijati štetne plinove vozila!

Jedini problem su troškovi održavanja, koji u ovom slučaju ne bi bili maleni

Mnoge države u svijetu pokušavaju smanjiti emisije štetnih plinova automobila, koje su opasne i za zdravlje ljudi. U tom kontekstu veliki izazov su dušikovi oksidi, koje u velikoj mjeri emitiraju kamioni, kombiji i stariji dizelski automobili. Engleske autoceste razmišljaju o pokrivanju dionica autoceste s ’emisijskim tunelima’ kako bi zaštitili građane u naseljenim zonama, blizu prometnica od opasnih razina onečišćenja.

Istražuje se mogućnost izgradnje fizičkih nadstrešnica oko glavnih prometnica kako bi se upio dim iz vozila. Ideja provedena u Nizozemskoj poslužila je kao test koji koristi konzolne nadstrešnice sagrađene na najzagađenijim dijelovima autocesta za hvatanje štetnih, onečišćujućih tvari kao što su dušikovi oksidi. Jedini problem su troškovi održavanja, koji u ovom slučaju ne bi bili maleni.

Druga i jeftinija opcija su uspravne barijere. Autoceste u Engleskoj već ih postavljaju  širom zemlje, a prva je postavljena na cesti M62 u blizini Simistera još 2015., i koštala je 2.5 milijuna funti.

To su građevine visoke četiri metra te dugačke 100 metara, koje se protežu s obje strane ceste. Kasnije su povećane na visinu od šest metara. Daljnja ispitivanja, koja koriste barijeru presvučenu mineralnim polimernim materijalom za apsorpciju dušikovih oksida također su izvedena na raznim mjestima.

Prema Engleskim autocestama, prepreke koje su testirane u drugim europskim zemljama daju rezultate i djeluju tako da apsorbiraju emisije te mogu biti učinkovita zaštita zajednicama koja živi u blizini prometnih cesta.