Korištenje aplikacija koje vas upozoravaju na neposrednu blizinu prometnih kamera za nadzor brzine, uređaji koji detektiraju radare, pa čak i opcije na navigacijskim uređajima koje vas obavještavaju o neposrednom položaju kamera – sve je te zabranjeno u Njemačkoj i zbog toga ćete platiti kaznu od 75 eura. Štoviše, putnici u automobilima mogu imati uključene aplikacije, ali o neposrednom položaju kamera ne smiju obavještavati vozača (tko će to kontrolirati). Dakle, zabranjeno je apsolutno sve što upozorava vozače da im je na ruti kamere i šalje signale (zvučne).
Kako je u ostalim europskim državama? U Belgiji, Luksemburgu, Švedskoj ili Srbiji možete čak završiti u zatvoru ako dobivate informacija o točnom položaju kamera naporedno prije nego što dođete do njih ili ometate rad kamera. U Švicarskoj je kazna 200 eura, u Češkoj može ići sve do 7300 eura, a u Italiji je kazna za detektore do 3312 eura. U Austriji je zabranjeno imati detektore lasera koji funkcioniraju pomoću radio valova i kazna je do 4000 eura. U toj državi aplikacije nisu zabranjene.
U Hrvatskoj je kazna 2000 kuna za korištenje sustava koji detektira ili ometa radar i javlja mu grešku. U Mađarskoj su detektori legalni, a sustavi koji ometaju rad kamera su ilegalni ako ih koristite (možete ih imati u automobilu, ako nisu aktivni). U Poljskoj su uređaji za ometanje ilegalni, baš kao i u Rusiji te u Sloveniji (kazna 500 eura).
U većini ostalih europskih država postoje neki oblici kazne za ometanje radarskih i laserskih policijskih uređaja, a u nekima i za detektore. Uglavnom, najbolje je ne riskirati i voziti po propisima. U tom slučaju neće vam trebati spomenuti uređaji.