VIDEO: Automatsko kočenje postaje obavezan dio opreme automobila, ali taj sustav ne radi idealno u otežanim vremenskim uvjetima

U slučaju niskih temperatura, oborina i klizave ceste sustav bi mogao reagirati kasnije, odnosno njegova preciznost mogla bi biti smanjena

Niz testova koje je proveo Euro NCAP pokazuju da su sustavi automatskog kočenja u automobilima ili kočenja u slučaju nužde na visokom nivou sigurnosti. Ti testovi, međutim, bili su provedeni prošle godine na temperaturama između 5 i 40 stupnjeva te na suhim cestama.
Kolege iz njemačkog autokluba ADAC uzeli su jedan Audi A6 i testirali ga na temperaturi -1 stupanj i na klizavoj cesti. Testna procedura uključuje automatsko zaustavljanje u slučaju opasnosti (sprečavanje udara u automobil, pješaka, biciklista – bez inputa vozača) pri brzinama 25 km/h i 45 km/h. U oba slučaja Audi A6 nije zakočio na vrijeme i udario je maketu automobila. Učinili bi to vjerojatno i drugi modeli vozila. To jasno pokazuje da u kalibriranju sustava nisu u obzir uzeti parametri promjenjivih vremenskih uvjeta, niskih temperatura, klizavog kolnika, kiše…

Pretpostavlja se da ne bi trebao biti problem ubaciti u programske algoritme sustava automatskog kočenja varijabilne vremenske uvjete, odnosno prilagoditi senzore elektronske kontrole stabilnosti, senzore za kišu i vanjsku temperaturu. Tako bi ovaj dio sigurnosne opreme bio mnogo precizniji. Mnogi novi automobili danas imaju ovaj sustav pa ipak pripazite u otežanim vremenskim uvjetima i ne oslanjajte se na njih. Oni su tu samo da pomognu u slučaju nužde. Podsjetimo, Europska unije blizu je donošenja odluke da autonomno kočenje postane dio serijske opreme na svim novim automobilima koji će se prodavati u Europskoj uniji od 2020. godine.