Dnevna svjetla na vozilima su iznimno korisna, ali ona kriju jedan sigurnosni rizik!

Mnogi automobili s uključenim dnevnim svjetlima nemaju nikakvo osvjetljenje straga. Kad je vidljivost po danu smanjena, to može biti poprilično opasno

Europska unija donijela je 2011. godine zakon po kojem sva vozila na prednjoj strani moraju imati ugrađena dnevna svjetla, dakle signalna svjetla koja će biti stalno uključena. Obično su to svjetla s LED diodama, a kod nekih jeftinijih automobila tu ulogu preuzimaju i svjetla za maglu. Međutim, osim važne uloge u sigurnosti prometa (s njima ste mnogo uočljiviji na cesti), ova svjetla kriju i jednu opasnost. Naime, mnogi automobili s uključenim dnevnim svjetlima nemaju nikakvo osvjetljenje straga. U trenucima kad je vidljivost po danu često smanjena, te u tunelima, ako ne uključite glavna svjetla, to može biti poprilično opasno. Naravno, najviše za vozače iza takvog automobila, koji će ga često mnogo kasnije uočiti. 

U istraživanju koje je proveo britanski Kraljevski autoklub čak 62 posto vozača priznalo je da je u uvjetima smanjene vidljivosti na cesti (magla, kiša, sumrak…) primijetilo automobile koji su imali uključena samo prednja dnevna svjetla. Svjetla straga nisu bila uključena jer mnogi automobili nemaju tu opciju s dnevnim svjetlima. 

Ako imate opciju dnevnih svjetala u automobilima, provjerite gore li ona i straga. Ako straga svjetla nisu uključena, u trenutcima kad je slabija vidljivost na cesti obavezno uključite glavna svjetla (uključuju se i stražnje lampe). Mnogi novi automobili imaju i opciju automatskog paljenja glavnih svjetala pa samo provjerite jesu li ona uključena (na polugici iza upravljača opcija AUTO). Tako ćete vaš automobil učiniti mnogo vidljivijim i vozačima iza vas, pogotovo u vrijeme kada su česte magle i kada je vidljivost smanjena…